niedziela, 3 sierpnia 2008

Bułgarski dywanik


Tym postem chciałem zacząć cykl o winach, które mnie miło zaskoczyły swym smakiem i których spróbowanie mogę polecić.

Na pierwszy ogień idzie bułgarskie wino Tcherga. Zgodnie z tym co jest napisane na etykietce wina Tcherga to tradycyjny kolorowy bułgarski dywanik. Co więcej taki dywanik można zobaczyć na etykietce, która wyróżnia to wino.

Charakterystyczną cechą wina, oprócz wspomnianej etykiety, jest zalakowany korek. Nie znajdziemy tam tradycyjnej "owijki" z plastiku lub sreberka. Korek zalany jest woskiem. Dlatego często do wina dodawany jest lejek, a czasami sprzedawane jest także w promocji w korkociągiem typu "sommelier".

Wino tworzone jest w winnicy w Starej Zagorze i można zakupić zarówno wino białe jak i czerwone. Wino czerwone, w którym gustuję, dostępne jest jako wytrawne oraz półwytrawne i jest mieszanką szczepów Merlot, Cabernet Sauvignon i Rubin.

Tchergę można kupić praktycznie w każdym z supermarketów i to za mniej niż 20 zł za butelkę! Zaskakuje cena oraz smak wina, bo przecież nie chodzi o to aby kupować niebotycznie drogie wina, ale o to aby cieszyć się winem w gronie przyjaciół. Udanych degustacji!

1 komentarz:

Tomasz Kaźmierczak pisze...

Witam, kibicuję ci w tworzeniu tego bloga, też gustuję w tego typu trunkach. Najchętniaj siegam po winka Kalifornijskie i Chilijskie choć nie gardzę też winami Bułgarskimi a ostatnio miałem okazję spędzić trochę czasu na degustacji Chorwackich samoróbek :-) Mój ulubiony szczep winogron to Zinfandel a jednym z ulubionych przedstawicieli tego gatunku jest winko z winiarni Ernest & Julio Gallo do kupienia w marketach za ok. 30 PLN.