czwartek, 7 kwietnia 2011

Riesling Spaetlese 2007

Po niezbyt udanym Shirazie z poprzedniego posta chciałbym osłodzić (dosłownie i w przenośni) Wam drodzy Czytelnicy gorycz tamtego wina innym w bardzo podobnej cenie. Chodzi tutaj o Riesling Spaetlese 2007 z winnicy Weingut Uwe Spies.


Kraj pochodzenia: Niemcy - Hesja Nadreńska

Szczep: Rielsling

Rocznik: 2007

Strona www producenta: http://www.weingut-spies.de

Cena: ok. 56 zł (Est Est Est Winiarnia, Bielsko-Biała)

Stosunek jakości do ceny: 10/10

Wino zostało przygotowane z winogron z późnego zbioru - Spaetlese, czyli zgodnie z uwagami z postu o klasyfikacji win niemieckich należy do win jakościowych z wyróżnikiem. Z nieukrywaną radością mogę napisać, że w tym przypadku klasyfikacja odpowiada rzeczywistym doznaniom.

Jak wiadomo Niemcy do zbyt ciepłego i bardzo słonecznego kraju nie należą ;) Z tego powodu winogrona w winnicach nie doznają tyle słońca co ich "kuzyni" z południa Europy, co wpływa na mniejszą zawartość cukru w gronach. Jednym z wybiegów jest trzymanie gron na krzewach jak najdłużej, tak aby możliwie zmaksymalizować zawartość cukru w nich samych. Większość znanych mi ludzi, którzy próbowali Rieslinga kojarzyli go z winem o wysokiej kwasowości, które idealnie nadaje się do spritzera w upalne letnie dni. Do niedawna sam do nich należałem, ale w przypadku Rieslinga od Uwe Spies doznałem "nawrócenia" ;) Jak do tej pory nie piłem wina o równie dobrej równowadze pomiędzy słodyczą a kwasowością. Wino pełne jest aromatów owoców, świeżości i jest "długie", za co na prawdę zaczynam doceniać w winach.

Nigdy nie byłem wielkim fanem win białych, ale jeszcze kilka takich win jak Riesling Spaetlese i być może się nawrócę ;)

Serdecznie polecam to wino. Z ciekawostek dodam, że zdobyło srebrny medal w konkursie Premium Select Wine Challenge. Problemem jedynie może być możliwość jego zakupu. Mnie udało się go nabyć w winiarni Est Est Est, Bielsko-Biała ul.Piwowarska 1 (niedaleko Rynku vel Plac ZWM. Jeśli komuś uda się znaleźć je gdzieś jeszcze to liczę na komentarz gdzie to było :)

Brak komentarzy: