czwartek, 11 listopada 2010

Regiony winiarskie i klasyfikacja win w Niemczech

Czy zadawaliście sobie kiedyś pytanie jakimi przymiotnikami można by określić Niemcy? Dla mnie zawsze są to: pracowity, zorganizowany, dokładny. Często z ust naszych zachodnich sąsiadów można usłyszeć tezę: "Möchtest du es schnell oder gut haben?" co w wolnym tłumaczeniu oznaczałoby, że coś można mieć zrobione szybko albo dobrze.

Tę dla mnie typową mentalność niemiecką widać też w klasyfikacji win z tego kraju. Pochodzi ona z roku 1971 i  wyróżnia dwa podstawowe typu:

  •  Tafelwein, czyli wino stołowe.
  • Qualitätswein, czyli dosłownie wino jakościowe, z pośród których można wyróżnić:
    1. Qualitätswein bestimmter Anbaugebiete - wino pochodzące z jednego z trzynastu regionów winiarskich.
    2. Prädikatswein - wino jakościowe z wyróżnikiem.
O co chodzi z tym wyróżnikiem? Tutaj znów pojawia się porządek, ponieważ wina Prädikatswein klasyfikuje się wg poziomu dojrzałości w następujący sposób:

- Kabinett - wino wytwarzane z nieprzejrzałych gron.
Spätlese - wino wytwarzane z gron pochodzących z późnego zbioru, po okresie winobrania. Kilka dodatkowych słonecznych dni zazwyczaj ma wpływ na zapach i smak wina.
- Auslese - do produkcji tego rodzaju wina używa się grona w kiściach, które zostały wybrane spośród innych, ponieważ były najbardziej dojrzałe. Robi się to w celu uzyskania wina o głębszym smaku.
- Berenauslese - podobnie jak w przypadku win Auslese, ale tutaj wybiera się nie kiście, ale pojedyncze grona, które są przejrzałe. Dosyć to mozolna praca, dlatego wina tego typu powstają 2-3 razy w dekadzie.
- Trockenberenauslese - wybrane pojedyncze grona są dodatkowo suszone stając się "rodzynkami", a następnie robi się z nich wino. Skutkuje to bardzo głębokim smakiem oraz aromatem.
- Eiswein - grona do produkcji tego wina zbierane są po pierwszych przymrozkach i muszą być co najmniej  tak przejrzałe jak grona do produkcji Berenauslese.

Tak prezentuje się klasyfikacja win niemieckich. W jakich okręgach są produkowane? Tak jak wspomniałem wcześniej jest ich 13. Wprawdzie wszystkich jeszcze nie znam, ale znam te, które warte są poznania na początek. Są to:

  • Hesja Nadreńska
  • Rheingau
  • Mozela
  • Palatynat
Mam nadzieję, że ten post zachęci do zakupów win z Niemczech. Jest w czym wybierać, a w kolejnym postcie opiszę wino właśnie z Niemczech, które ostatnio bardzo mi smakowało.

Jak to mawiają Niemcy: Prost!

Opracowano na podstawie: "Kurs wiedzy o winie" K. Zraly

Brak komentarzy: