wtorek, 19 maja 2009

Rias Baixas tradycyjnie białe


Dziś znów o winie co pochodzi z Hiszpanii. Tak jakoś się złożyło, ale w przeciwieństwie do wina z regionu Jumilla, wino o którym chce dziś napisać pochodzi z drugiego końca Hiszpanii, a mianowicie z regionu Galicia znajdującego się na północnym zachodzie Hiszpanii. W tym regionie znajduje się słynne miejsce średniowiecznych pielgrzymek Santiago de Compostela. Co ciekawe droga z Francji do Santiago, zwana z hiszpańska el camino, była jedną z świętych pielgrzymek chrześcijan w Średniowieczu. Tak jak każdy Muzułmanin powinnien raz w życiu udać się na pielgrzymkę do Mekki, tak Chrześcijanin w Wiekach Średnich miał udać się do Santiago de Compostela lub Jerozolimy.

Wystarczy historii ;) teraz więcej o winie. Dominującym szczepem winogron jest Albarińo. Istnieje przekonanie, że szczep ten sprowadzili do Galicji Cystersi w 12. wieku [Wikipedia]. W Galicji królują wina białe. Apelacja, która świadczy o pochodzeniu wina z Galicji jest nazywana Rias Baixas. Nazwa nie za bardzo brzmi po hiszpańsku, co wynika z lokalnego języka, który panował na tych terenach zanim zaczął obowiązywać castilliano (znany jako hiszpański).

Wino należy serwować mocno schłodzone. Smakuje znakomicie do owoców morza. Ma subtelny, świeży owocowy smak. Niestety butelki wina "Mar de Frades" ze zdjęcia nie spotkałem jeszcze w żadnym sklepie w Polsce. Miałem na tyle szczęścia, że dostałem ją jako prezent. Mimo tego Albarińo, Rias Baixas - godne polecenia dla miłośników wina białego.

Na koniec zdjęcie Santiago de Compostela

Zdjęcie Santiago ściągnięto z http://www.colindixonphotography.com/

Brak komentarzy: