czwartek, 20 listopada 2008

Beaujolais nouveau znów uderza... do głowy


I znów nadszedł trzeci czwartek listopada, i znów jak tradycja nakazuje ludzie w wielu miejscach, a szczególnie w Beaujolais, obchodzą święto młodego wina.

Na początek kilka słów przypomnienia. Beaujolais jest okręgiem winiarskim często zaliczanym do samej Burgundii, chociaż moim zdaniem można potraktować go trochę oddzielnie ze względu na wyjątkowe święto, które tam właśnie się odbywa. Wina w Beaujolais produkuje się głównie ze szczepu gamay. Wino to charakteryzuje się mocno owocowym smakiem co wynika z faktu, że spożywa się je już w 6 tygodni po winobraniu.

A teraz ciekawostka związana z regulacjami dotyczącymi wina we Francji. Wynika z nich, że wino serwowane w czasie od zbiorów do wiosny nosi nazwę primeur, natomiast wino serwowane od zbiorów do kolejnego winobrania nazywa się nouveau. Technicznie rzecz więc biorąc wino, które pije się w trzeci czwartek listopada to raczej Beaujolais primeur. Ot taka lekka ironia losu ;)

Jeśli chodzi o kupienie butelki Beaujolais to ciągle mam problemy, aby znaleźć je w supermarkecie. W sklepach z winem też miałem problemy, aby je znaleźć. Cóż jak na razie pozostaje świętować w restauracjach, które serwują Beaujolais w trzeci czwartek listopada, co jeśli jest się z grupą przyjaciół i tak pozostawia miłe przeżycia.

Udanych degustacji w święto Beaujolais, które właśnie się zaczęło!

W opracowaniu korzystano z: "Wino porady dla smakoszy" R.Kriesi, P.Osterwalder; Wydawnictwo Arkady oraz z Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Beaujolais_nouveau

Brak komentarzy: