poniedziałek, 6 lipca 2009

Chablis - tradycja, która nie zachwyciła


Chablis to okręg winiarski bardzo wyrazisty na tle Francji, który specjalizuje się w winach białych a nad tym wszystkim pieczę sprawuje Bractwo Chablis w bardzo charakterystycznych strojach. Jest to najbardziej wysunięty na północ obszar Burgundii. Często zdarzają się tutaj przymrozki i to znacznie utrudnia uprawę winorośli. Jednak i na to znalazł się sposób. Paradoksalnie grona kropione są wodą, która zamarzając dostarcza ciepła, które chroni winogrona.

Szczepem, który tak idealnie pasuje do takich trudnych warunków to chardonnay. Jak można się domyślać to on tutaj dominuje. W teorii wina z Chablis to kwintesencja win białych. Na północ od miasta Chablis znajduje się siedem grand cru regionu.

Moja butelka wina niestety grand cru nie była. Została zakupiona w Belgii w markecie za kilka euro. Niestety jak to czasami bywa sława danego okręgu podnosi oczekiwania co do wina i w tym przypadku zostały one zawiedzione. Wino było "płaskie", niczym nie zachwyciło.

Nie zamierzam jednak postawić krzyżyka na wina z Chablis. Jeśli natrafię na jakieś wyśmienite to na pewno o tym tutaj zdam relacje :)

1 komentarz:

Białe nad czerwonym pisze...

Fachowcy mawiają, że Szabla Szabli nierówna. Ostatnio wziąłem udział w degustacji kilka Chablis, od podstawowych po Grand Cru. Różnice bez problemu wyczuwalne. Dobre Chablis zniewalają, ale niestety rujnują również portfel...